Piyano, tuşlu bir çalgıdır. Tuşlarına basıldığında,  sahip olduğu karmaşık çekiçli mekanizma sayesinde tellere vurarak ses veren klavyeli çalgı.Yapım biçimi ile duvar (konsol) ve kuyruklu (salon / konser / grand) adı verilen çeşitleri vardır. Piyano kelimesi İtalyanca “Güçlü ve Hafif sesli klavsen (harpsikord) – gravicembalo col piano e forte” ‘den gelir. Pianoforte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. Piyano çalan kişiye piyanist veya piyano sanatçısı denir.

Avrupa Piyano Metodu Kullanım Kılavuzu Buğra Gültek’ e göre de Piyanist, bestecinin yazdığı eseri, doğru şekilde yorumlayan ve “yeniden yaratan” kişidir.(Burada, klasik anlamda yorumcudan bahsediyoruz; caz benzeri türlerde performans içinde doğaçlama çalınan örnekleri konu dışı bırakıyoruz.) Dolayısıyla piyanist, yazılı bir eseri, bestecinin istekleri doğrultusunda ve kendi kişiliği / müzikal anlayışları çerçevesinde yeniden yaratmaya talip olan kişidir. (Eski dönemlerde yorumcuların eserler üzerinde doğaçlama süslemeler ve değişiklikler yapması hoş karşılanırken, özellikle 19. yy.ın ikinci yarısından itibaren, bestecinin fikrine en doğru şekilde yaklaşmaya çalışan yorumcu tipi ön plana çıkmıştır ve bugün de sistem, genel olarak bu anlayış üstüne kuruludur.)

Piyanonun Parçaları

Piyano İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.Piyanonun çekiç mekanizması: 1) Tuş, 2) tuş ayarı, 3) şövale, 4) eşapman ayarı, 5) eşapman kolu, 6) çekiç kenar vidası, 7) tekrarlama vidası, 8) çekiç sapı, 9) tekrarlama kolu, 10) çekiç başı, 11) çekiç yakalayıcı, 12) susturucu kiriş çatalı, 13) susturucu kirişi, 14) susturucu kaşığı, 15) susturucu, 16) tel, 17) madenî plaka, 18) zımba, 19) akort çivisi, 20) çivi yatağı.

Piyano Dersi

“En büyük yanlış, öğrenciyi, müzikal temel vermeden, en başta notalarla tanıştırmaktır. Bu durumda öğrenciler müziksel anlamları kavrayamamaktadırlar. Tona ve sanatsal kaliteye önem verilmemektedir.

Piyano eğitimi mutlaka bu eğitim formasyonuna sahip kişilerden alınmalıdır.

Piyano Öğretmeni

Başlangıç öğretmeni, ders süresince çocukla ilişki kurmak ve bu ilişkiye dayanmak zorundadır. Eğer bu öğretmen, çocuğun ilk öğretmeniyse, bu gereklilik daha da büyük önem kazanır. Bu nedenle, sadece iyi piyanist olmak ya da psikoloji bilgilerine hakim olmak yetmez, ayrıca pedagojik kabiliyet ve geniş bir ufuk da gereklidir. Güçlü karakter, geniş kültür, insan ilişkilerinde iyi olmak ve çocuklarla sağlam ilişkiler kurabilmek, çok önemli mesleki zorunluluklardır. Bütün öğrenciler mükemmel piyanist olmak zorunda değildirler. Müzikle daha yakın ilişki kurmaları, zevk almaları ve yaptıkları aktiviteden memnun olmaları, genel amaç olmalıdır.

En baştan itibaren öğretmen ile öğrenci arasında arkadaşça bir bağ kurulmalı ve yakın duygulara ve düzene dayalı ilişki sağlanmalıdır. Başlangıçtaki inatçılıklar, öğretmenin arkadaşça yaklaşımlarıyla atlatılabilir. Hiçbir zaman çocuklarla ilişki katı olmamalı, onlra karşı sert tutum alınmamalıdır. Öğrenciye müzik dışında, pozitif karakter özellikleri kazandırmak da, amaçlarımızdan biri olmalıdır.

Piyano eğitiminin başlangıcında çocukların karakteri çok işlenebilir durumdadır. Yetersizlikleri (ve eksiklikleri) vardır ki bunları aşabiliriz; bunun yanında etkileyici karakteristik özellikleri de vardır ki bu nedenle öğretmenin, öğrencinin karakterini anlaması çok önemlidir.

Öğretmenler bazen gereksiz bir acele içindedirler ve çocuğun gereksinim duyduğu zamanı ona sağlamakta cimri davranırlar. Derse sıklıkla zor öğeler getirdiğimizde, öğretmene ve öğrenciye fazladan efor sarfettiririz ve “genel” ilerlemeyi yavaşlatırız. Süratli gelişmeyi genellikle yetenekli öğrenciler gösterebilir. Bestenin çok detaylı çalışılması ilgi kaybına neden olabilir. O eserin çalışılmasında amaçlanan seçilmiş öğe tam oturmuyorsa, bu durumda daha geniş repertuvarla çalışmak ve ısrar etmeyerek bu öğeyi başka eser ya da etütte öğretmeye devam etmek daha doğru olur. Çocuklara kapasitelerini zorlayan ödevler verildiğinde, genellikle tatlarını kaybederler ve korkarlar. Yetenekli bir öğrenci, bu zor ödevleri başarabilir, ama zamanla yarış atı durumuna düşüp piyanodan ve müzikten soğuyabilir. Bunu önleyebilecek tek şey, anlayışlı öğretmenin doğru repertuvar seçimidir.

Doğru repertuvar seçimi zaman, çalışma ve tecrübe isteyen bir iştir. Öğrencinin ilgisini çeken bestelere sıklıkla yer verilmelidir. Ayrıca, öğretmenin, öğrencisinin sınırlarını keşfetmek için repertuvarında çeşitlilik yaratması da anlayışla karşılanmalıdır.

Piyano eğitimi, büyük istek, sabır ve disiplin gerektirir. Bütün eğitim süresi boyunca bunları elde etmek zorundayız; bununla beraber, bunları garanti eden bir yöntem de bulunmamaktadır. Bu eğitimden onların en büyük kazancı, müziğin ve piyano çalmanın heyecanıdır. Piyano dersleri çocuklar için ilginç olmalı, onların yaratıcı aktivitelerini ve düş güçlerini geliştirmelidir.

İstanbul’da Piyano dersi

Piyano dersi alarak kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.Bu yüzden Piyanoı bu konuda iyi olan kişilerden ve nota ile ögrenerek çalmanızı önreriyorum.İstanbulda Piyano derslerini bu sayfanın yorum bölümüne eklenecek adresler vasıtası ile bulabilirsiniz.

Adalar Piyano dersleri, Avcılar Piyano dersleri,Bahçelievler Piyano dersleri,Bakırköy Piyano dersleri,Bağcılar Piyano dersleri,Bayrampaşa Piyano dersleri,Beşiktaş Piyano dersleri,Beykoz Piyano dersleri,Beyoğlu Piyano dersleri,Eminönü Piyano dersleri,Eyüp Piyano dersleri,Fatih Piyano dersleri, Gaziosmanpaşa Piyano dersleri, Güngören Piyano dersleri, Kadıköy Piyano dersleri, Kağıthane Piyano dersleri, Kartal Piyano dersleri, Kocasinan Piyano dersleri, Küçükçekmece Piyano dersleri, Maltepe Piyano dersleri, Pendik Piyano dersleri, Sarıyer Piyano dersleri, Sultanbeyli Piyano dersleri, Şişli Piyano dersleri, Tuzla Piyano dersleri, Ümraniye Piyano dersleri, Üsküdar Piyano dersleri, Zeytinburnu Piyano dersleri, Büyükçekmece Piyano dersleri, Çatalca Piyano dersleri, Silivri Piyano dersleri ,Şile Piyano dersleri.Ankara Piyano Desleri

Kaynak:

http://www.piyanoegitimi.com/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Piyano