Saksafon çoğunlukla pirinçten yapılan, koni ve “S” biçiminde olan, ağızındaki kamışla ses çıkaran bir çalgıdır. 1840’li Yillarda, Adolphe Sax’ca bulunmuştur. Saksofon genellikle pop ve caz müziği ile ilişkilendirilse de, önceleri klasik batı müziği ve ordu müziği çalgısı olarak tasarlanmıştı.

Saksafon, 1840’ların başında Paris’de yaşayan Belçika’lı müzik aygıtları yapımcısı ve klarnetçi Antoine-Joseph ‘Adolphe’ Sax tarafından tasarlandı. ‘’Saksafon’’ adı da “sax’ın sesi” anlamını taşır. Sax’ın 1846’da patentini aldığı konusunda değişik görüşler öne sürülse de, en olası olanı, ophicleide çalgısına klarnet ağızlığı eklenmesiyle ortaya çıktığıdır. Gerçekten de sax, babasının klarnet ve ophicleide üretilen fabrikasında yıllarca çalışmıştır.

Sax’ın 1846’da aldığı patentten sonraki yirmi yıl boyunca, saksafon yalnızca Sax’ın fabrikasınca üretildi. 1966’de, patent süresinin bitiminden sonra saksaofonda öteki üreticilerce bir çok değişiklik yapıldı.

Saksafon klarnetinkine benzer. Klarnetteki gibi,içi yuvarlak ya da dört köşe oyulmuş, tek kamışlı ağızlık kullanır. Tuş sistemi ise aynı olmasa da flütle benzerlik gösterir. Saksafon, metalden yapılan bir enstruman olmasına rağmen, yapısı ve kökeni gereği, bakır üflemeli değil, tahta üflemeli çalgılar arasında sayılır.

Saksafonlar çoğunlukla pirinçten yapılıp, üzerlerine saydam vernik, altın ya da gümüş ile kaplama yapılır. Vernik ya da öteki kaplamalar pirincin paslanmasını önlediği gibi, ses niteliğinin artmasını ve çalgının görüntüsünün ilgi çekici olmasını sağlarlar.

Değişik dönemlerde, saksofon yapımında plastik ve tahta gibi değişik gereçler de denenmiştir. 1930 öncesinde saksafonların verniklenmeden ya da kaplama yapılmadan satışa sunulmaları yaygındı. 1960’lara dek ise, bazi saksafonlar ucuz olmaları bakımından gümüşle değil, nikelle kaplanırdı.

Saksofon çeşitleri nelerdir:

Saksafon topluluğunun, en büyüğünden en küçüğüne on üyesi;

kontrabas saksafon,

bas saksafon,

bariton saksafon

tenor saksafon,

C-ezgi saksafon,

alto saksafon,

F mezzo-soprano, saksafon

soprano saksafon,

C soprano saksafon,

sopranino saksafon

olarak sayılabilir.

Soprano, Alto, Tenor ile Bariton saksafonlar en çok kullanılan saksafonlardır. Bazı orkestralarda arada sırada Bas saksafonun da kullanıldığı olur.

Yaygın olarak 4 Farklı Çeşidi olan saksafonun  Sınıflandırması .
SOPRANO SAKSOFON:

Si bemol (Bb) tonunda olup çığırtkan ve tatlı bir tizliği (ses inceliği) bulunan ve günümüzde neredeyse bütün müzik türlerinde kullanılan bir saksofon çeşidi dir .

ALTO SAKSOFON:

Mi bemol(Eb) tonunda olup, orta ses rejistiri ile parçalara lirik bir hava katan ve caz müziğinde önemli bir role sahiptir. Caz müziğinde solo görevini üstlenmektedir.

TENOR SAKSOFON:

Si bemol (Bb) tonunda olan tenor saksafon tınısı(ses rengi )ile Caz müziğinin vazgeçilmez enstrümanıdır. Klasik çağdaş müzikte önemli roller almıştır. Yapı itibari ile solo görevler üstlenir.

BARİTON SAKSOFON:

Mi bemol tonunda olan bariton saksofon bas ritmik ezgileri ile saksofon ailesinin temelini oluşturur. Latin müziğinin vazgeçilmezi olan enstrüman ritmik bas yapısı ile bir çok müzik çeşidine de renk katmıştır.

saksafon çalmaya yeni başlayanlar genellikle alto saksafondan baslayıp, deneyim kazandıktan sonra tenor ya da bariton ile çalmayı sürdürürler. Alto saksafon özellikle klasik batı müziği alanında tutulur. Çalması daha zor olan soprano ise 1960’lardan sonra caz müziğinde belli ölçüde yaygınlaşmıstır. Bas, sopranino ya da kontrabas saksafonlar günümüzde üretilse de, büyük saksafon orkestraları dışında ender olarak kullanılırlar ve daha çok özel ilgi duyanlara seslenirler.

Ağızlıklar kauçuk, plastik ya da metal gibi değişik gereçlerden yapılırlar. Ender olarak da tahta ve cam olanları da bulunur. Bazıları, metal ağızlıkların yaygın olan plastik ağızlıklara göre daha “canlı” ses çıkardığı, ötekilerse de ses tonundaki değişikliklerin ağızlıkta kullanılan gereçten değil, biçiminden geldiği kanısındadırlar. İçleri içbükey olarak oyulmuş ağızlıklar Adolphe Sax’ın özgün tasarımına daha yakın olup, daha yumuşak tonlarda ses çıkardıkları için klasik batı müziği saksafoncularınca yeğlenirler.

Klarnet gibi saksafon da ses çıkarmak için tek kamış kullanır. saksafon kamışları klarnettekilere oranla daha geniş olurlar. Değişik saksafon çeşitleri (alto, tenor, vb) değişik boyutlarda kamışlar kullanırlar. Her çalgıcı kendi biçemine uygun kamışı birçok üreticinin ürünleri arasından seçebilir. Kamışların ses gücü, 1 ile 6 arasindaki sayılarca ölçülendirilmiştir. Yine değişik üreticilerin tıpkı ölçülendirmeyi kullandıklarını söylemek güçtür. Örneğin Rico’nun 3 sayili kamışı Vandoren’in 3 sayılı kamışına oranla çok daha yumuşaktır.

Saksafon Dersleri:

Saksafon dersi alarak kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.Bu yüzden Saksafonı bu konuda iyi olan kişilerden ve nota ile ögrenerek çalmanızı önreriyorum.İstanbulda Saksafon derslerini bu sayfanın yorum bölümüne eklenecek adresler vasıtası ile bulabilirsiniz.

Adalar Saksafon dersleri,Avcılar Saksafon dersleri,Bahçelievler Saksafon dersleri,Bakırköy Saksafon dersleri,Bağcılar Saksafon dersleri,Bayrampaşa Saksafon dersleri,Beşiktaş Saksafon dersleri,Beykoz Saksafon dersleri,Beyoğlu Saksafon dersleri,Eminönü Saksafon dersleri,Eyüp Saksafon dersleri,Fatih Saksafon dersleri, Gaziosmanpaşa Saksafon dersleri, Güngören Saksafon dersleri, Kadıköy Saksafon dersleri, Kağıthane Saksafon dersleri, Kartal Saksafon dersleri, Kocasinan Saksafon dersleri, Küçükçekmece Saksafon dersleri, Maltepe Saksafon dersleri, Pendik Saksafon dersleri, Sarıyer Saksafon dersleri, Sultanbeyli Saksafon dersleri, Şişli Saksafon dersleri, Tuzla Saksafon dersleri, Ümraniye Saksafon dersleri, Üsküdar Saksafon dersleri, Zeytinburnu Saksafon dersleri, Büyükçekmece Saksafon dersleri, Çatalca Saksafon dersleri, Silivri Saksafon dersleri ,Şile Saksafon dersleri.

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Saksofon

www.uludagsozluk.com