Gitar parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir çalgı türüdür.

Klasik gitar

Klasik gitar, gitar türlerinin en ilkeli ve sadesi olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir.

Akustik gitar

6 Telli Akustik İbanez ve 12 Telli Akustik Fender

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması, akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çıkmasını sağlar. Genellikle akustik gitarların en kalın 4 teli sarımlı çelik, diğer 2 teli ise sarımsız çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanılar bir gitar türüdür.

Elektro gitar

Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür. Diğer gitarlarla elektrogitarların kısımları aynıdır. Ek olarak elektrogitar için birkaç bölüm daha eklenebilir. Bunlar: Tremolo kolu, manyetikler, ses ve bas ayarı, switch… Elektrogitarın bir diğer özelliği ise diğer gitar türlerine göre çok daha hızlı çalınabilmesi.

Basgitar
Çalışma prensibi elektrogitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede basgitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde basgitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

Perdesiz gitar


Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında Erkan OĞUR, Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modelleri üretilmiştir.

Lap steel gitar

Hawaii yöresine ait bir gitardır. Gitar 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılmaktadır. Gitar çalınırken genellikle kucaktadır. Diğer gitarlardan farklı olarak, fretlere basılarak değil, gitaristin sol eline takdığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

7 telli gitar

12 telli gitar

12 telli gitarlarda genellile çelik teller kullanılır. Folk, blues ve rock and roll tarzlarında kullanılır.

Weissenborn gitar


Weissenborn ya da diğer deyişle H. Weissenborn bir tür lap slide gitardır ve Los Angeles’da 1920’ler ve 1930’larda Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir. Yaklaşık olarak 5000’den daha az sayıda orijinal enstrüman üretilmiştir ve kaç tanesinin halen sağlam kaldığı bilinmemektedir. Marka şu anda reprodüksiyon ürünleri için kullanılmaktadır.
Gitarın kısımları:

1. Headstock
2. Eşik
3. Gitar kulakları
4. Perdeler
5. Truss rod
6. Perde işaretleri
7. Sap
8. Topuk (Akustik) – Neckjoint (Elektro)
9. Gövde
10. Manyetikler
11. Elektronikler
12. Köprü
13. Pickguard
14. Arka kısım
15. Sound board
16. Body sides (ribs)
17. Ses deliği
18. Teller
19. Saddle
20. Klavye
Sap
Gitarın klavyesinin de bulunduğu kısımdır. Bu klavyede perdeler bunur. Klasik gitardan hem kalınlık hem de genişlik açısından daha ince olan elektrogitar klavyesi ise genelde 18 ile 24 arasında perde sayısına sahiptir. Genellikle Sapın içinden truss rod adı verilen bir metal ayar çubuğu geçer. Zamanla eğilebilen bu sap, bir vida yardımı ile eski haline geri getirebilir. Akort burguları en uçta bulunur ve genellikle metal bir aksama sahiptir.
Köprü
Gitarda telleri gövdeye bağlayan kısımdır. Zamanla değişim geçirmiş olmakla beraber, değişik çeşitleride mevcuttur. Köprü, sabit ya da oynar olabilir. Oynar köprülü gitarlarda köprü bir kol (Tremolo kolu) yardımı ile ileri geri hareket ettirilebilir. Bu ileri veya geri harekette köprüye bağlı olan teller gerilir ya da gevşer. Tellerin gerilip gevşemesi telden çıkan sesi etkileyeceğinden gitardan farklı notalar elde edilebilir. Köprüler genelde metalden yapılır. Köprünün baz ayarlarına dikkat edilmelidir, tellerden birinin kopması halinde elektro gitar geri dönüşü olmayan hasar görebilir.
Eşik
Gitarın sapında, telleri akort burgularına gitmeden önce sonlandıran kısımdır. Genelde ucuz gitarlarda plastikten oluşur. Ayrıca kemikten veya farklı malzemelerden yapılanlar da mevcuttur.
Manyetik
Elektrogitarda veya manyetik takılmış klasik ya da akustik gitarda teldeki titreşimlerin algılandığı kısımdır. Manyetik alanda telin titreşiminin içerideki bir sargıda akım oluşturması prensibi ile çalışır. Çift halinde (Humbucker) ya da tek (Single) olabilir. Bazı manyetikler amplifikatöre çıkış sağlamadan sinyali yükseltebilirler.
Pasif Manyetikler
Ses titreşimlerini elektrik sinyaline herhangi bir elektronik değişime uğratmadan dönüşmesini sağlayan manyetik türüdür. En sık kullanılan manyetik türü olup, sesin tınısı (frekans cevabı) sadece manyetiğin bazı fiziksel özelliklerine (yüksekliğine, mıknatısına, sargısına) bağlıdır.
Aktif Manyetiker
Bu manyetikler ses titreşimlerini bazı elektronik devreler ile bozulmaya uğratan manyetiklerdir. Sinyali, içerisindeki güç kaynağını (genelde bu bir pildir) kullanarak pre-amp ile güçlendiren, aktif filtrelerle ve gömülü equalizerlar ile sinyalin özgününden farklı olarak enstrumandan çıkmasını sağlayan manyetiklerdir.
Çalışma prensibine göre manyetikler nelerdir
1. Manyetik
2. Piezoelektrik
3. Çoklu-Bölünmüş Manyetikler (Polifonik)
Tremolo kolu
Tremolo kolu, gitarın eşik bölümünün bitiminde bulunur. Bu kolu öne veya arkaya gevşeterek tellerden farklı ses çıkartılması sağlanır. Klavye yönüne doğru geveşetilerek kalın, eşik yönüne gevşetilerek daha ince seslerle efekt elde edilebilir.
Akort
6 telli bir gitarın standant akort dizisi:
İnceden kalına doğru E(ince mi) B(Si) G(Sol) D(Re) A(La) ve E(Kalın Mi) dir.
Aşağıda gitarda standart tuner için üstteki sayılar perde numarası olmak üzere nota değerleri verilmiştir.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
E F F♯ G A♭ A B♭ B C C♯ D E♭ E
B C C♯ D E♭ E F F♯ G A♭ A B♭ B
G A♭ A B♭ B C C♯ D E♭ E F F♯ G
D E♭ E F F♯ G A♭ A B♭ B C C♯ D
A B♭ B C C♯ D E♭ E F F♯ G A♭ A
E F F♯ G A♭ A B♭ B C C♯ D E♭ E

Tel numarası                      Bilimsel nota düzeyi                          Helmholtz gösterimi                                Frekans
1. tel                                                            E4                                                                e’                                               329.63 Hz
2. tel                                                            B3                                                                 b                                               246.94 Hz
3. tel                                                           G3                                                                 g                                                196.00 Hz
4. tel                                                           D3                                                                 d                                                146.83 Hz
5. tel                                                          A2                                                                 A                                                110 Hz
6. tel                                                           E2                                                                 E                                                 82.41 Hz

Lower tunings (kalınlaştırma)
Tellerin EADGBE akort dizisinden aynı derecede gevşetilmesiyle oluşan akort dizileri:
• D♯/E♭ tuning: D♯-G♯-C♯-F♯-A♯-D♯ / E♭-A♭-D♭-G♭-B♭-E♭
Bütün teller standart diziden yarım perde gevşetilir. Kullanan müzisyenler: Guns N’ Roses, Van Halen, Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan ve Alice in Chains
• D tuning: D-G-C-F-A-D
Bütün teller bir tam perde gevşetilir. Kullanan müzisyenler : Death, Dream Theater ve Kreator. Nirvana’nın Come As You Are şarkısında duyulabilir.
• C♯/D♭ tuning – C♯-F♯-B-E-G♯-C♯ / D♭-G♭-B-E-A♭-D♭
Teller 1 ve yarım adım gevşetilir. Kullanan müzisyenler: Behemoth
• C tuning – C-F-B♭-E♭-G-C / C-F-A♯-D♯-G-C
Teller 2 adım gevşetilir. Kullanan müzisyenler: Queens of the Stone Age, Dethklok, In Flames, Kyuss
• B tuning – B-E-A-D-G♭-B / B-E-A-D-F♯-B
Teller 2 adım ve 1 yarım adım gevşetilir. Kullanan müzisyenler: Entombed, Dismember Five Finger Death Punch Amon Amarth
• A♯/B♭ tuning – A♯-D♯-G♯-C♯-E♯-A♯ / B♭-E♭-A♭-D♭-F-B♭
Teller 3 adım gevşetilir. Kullanan müzisyenler : Dream Theater
• A tuning – A-D-G-C-E-A
Teller 3 adım ve 1 yarım adım gevşetilir.
• G♯/A♭ tuning – G♯-C♯-F♯-B♯-D♯-G♯ / A♭-D♭-G♭-B-E♭-A♭
Teller 4 adım gevşetilir.
• G tuning – G-C-F-A♯-D-G / G-C-F-B♭-D-G
Teller 4 adım ve 1 yarım adım gevşetilir.
• F♯/G♭ tuning – F♯-B-E-A-C♯-F♯ / G♭-B-E-A-D♭-G♭
Teller 5 adım gevşetilir.
• F tuning – F-A♯-D♯-G♯-C-F / F-B♭-E♭-A♭-C-F
Teller 5 adım ve 1 yarım adım gevşetilir.
• Oktav Tuning – E-A-D-G-B-E
Teller 6 adım (bir oktav) gevşetilir. Bir bas gitar ile aynı oktavdır.
PENA

Pena, gitar veya mandolin gibi telli çalgıları çalmaya yarayan çoğunlukla fildişi, mika, kemik, boynuz ya da plastik gibi malzemelerden yapılan çalma aracı, mızrap, çalgıç. Dünyanın çeşitli bölgelerinde taş, pirinç ve hatta kaplumbağa kabuğundan yapılmış penalara rastlamak mümkündür.

İlk gitarımı nasıl alayım:

Gitara yeni başlayacakların klasik gitardan başlaması gerekir diye Genellikle Toplumda yaygın olarak bir düşünce vardır. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Kişi sevdiği müzik türüne göre bir gitar seçmelidir. Ancak yeni başlayan bir öğrenci akustik gitardan başlarsa parmakları acır ve parmaklarında kanama olabilir. Aynı sorun Elektrogitar içinde bu gibi durumlar geçerlidir. Ben illaki klasik gitarla başlayın demiyorum. Ancak parmaklarınızın gitar çalabilmek için elverişli bir hale gelene kadar bir müddet klasik gitarla uğraşın. Ama tavsiyem sevdiğiniz türde ve tarzda bir gitarla öğrenime başlamanızdır. Aksi takdirde başka bir gitarla eğitime başlayan öğrenci o türü sevmeyecek ve bir isteksizlik olup gitardan soğuyacaktır. O yüzden kendinize güveniyorsanız istediğiniz tür gitardan başlayın.

Hangi Marka Gitar Almalıyım

Genellikle anneler babalar .Oğlum/kızım önce bir öğrensin o zaman güzel bir marka gitar alırız diye düşünürler.Bu düşünce  çok yanlış dır. Bir insan  kötü bir gitarla öğrenime başlarsa gitar çalmayı öğrenmesi imkansızdır.Çünkü; kötü bir marka gitar net sesi veremediği gibi öğrenen kişiye de   bir sürü zorluk çıkartır.(Tel kopması tellerin bozulması, akorun daha çabuk bozulması vb)Bu yüzden iyi bir şekilde gitar çalmayı istiyorsak, iyi bir markayla bu işe başlamalıyız.Ama gidipte başlangıçtaki bir öğrenciye 3000 YTL’lik gitar alınması da doğru değildir. Önerim 200 $  ile 400 $ arasında bir şey olmalıdır. Çünkü öğrenci eğitim sürecinde olduğu için gitarını çabuk eskitir. Pahalı markalara geçiş eğitimden sonra profesyonellikte kullanılmalıdır. Ben olsam gitar eğitimine başlangıçta bir YAMAHA marka C40 serisi bir gitarla başlarım. Bu bahsettiğim gitar gitar piyasasının en köklü markalarından biri olan yamaha nın eğitim süreci için tasarladığı en uygun fiyatlı gitarıdır.

YAMAHA  C 40 marka C40  200  $ civarındadır

Gitar Dersleri

Gitar dersi alarak kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.Bu yüzden Gitarı bu konuda iyi olan kişilerden ve nota ile ögrenerek çalmanızı önreriyorum.İstanbulda gitar derslerini bu sayfanın yorum bölümüne eklenecek adresler vasıtası ile bulabilirsiniz.

Adalar gitar dersleri,Avcılar gitar dersleri,Bahçelievler gitar dersleri,Bakırköy gitar dersleri,Bağcılar gitar dersleri,Bayrampaşa gitar dersleri,Beşiktaş gitar dersleri,Beykoz gitar dersleri,Beyoğlu gitar dersleri,Eminönü gitar dersleri,Eyüp gitar dersleri,Fatih gitar dersleri, Gaziosmanpaşa gitar dersleri, Güngören gitar dersleri, Kadıköy gitar dersleri, Kağıthane gitar dersleri, Kartal gitar dersleri, Kocasinan gitar dersleri, Küçükçekmece gitar dersleri, Maltepe gitar dersleri, Pendik gitar dersleri, Sarıyer gitar dersleri, Sultanbeyli gitar dersleri, Şişli gitar dersleri, Tuzla gitar dersleri, Ümraniye gitar dersleri, Üsküdar gitar dersleri, Zeytinburnu gitar dersleri, Büyükçekmece gitar dersleri, Çatalca gitar dersleri, Silivri gitar dersleri ,Şile gitar dersleri.

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Gitar

http://www.guitarfactory.net/Folk/Lap_Steels.htm

http://onlinegitardersi.blogcu.com/hangi-marka-gitar-almaliyim/4393623

İstanbul Gitar/Basgitar Dersi

İstanbul Güzel Sanatlar

http://www.istanbulguzelsanatlar.com
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı
Özel İstanbul Güzel Sanatlar Adres: Söğütlü Çeşme Caddesi Yavuztürk Sokak No:40 Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 414 40 90
Gsm: 0533 619 44 30
E-posta: igs@istanbulguzelsanatlar.com
—————————————————————————————————-
Mühürdar Müzik Merkezi

Mühürdar Cd. Akmar Apt. 70/7 Kat: 2 (Akmar Pasajı üstü) Kadıköy / İstanbul
Telefon: 0216 349 55 70
E-posta: info@muhurdarmuzik.com
www.muhurdarmuzik.com

—————————————————————————————————-
Maltepe Halk Eğitim Merkezi

ADRES: Yalı Mah. 1. İlkokul Sok. No:2 Maltepe
TEL:(0216) 383 69 79-383 44 18
GSM:0505 557 15 65
—————————————————————————————————–
Taksim Sanat Merkezi

http://www.taksimsanat.com/contact.html
istiklal caddesi Galatasaray iş hanı no:120 kat:2 Beyoğlu Taksim not:Yapı kredi bankası karşısı Milli Piyango üstündeyiz
Tel: 0212 251 07 14
Tel: 0212 244 47 17
E-mail Adreslerimiz:
taksimsanat@gmail.com
taksimsanat@hotmail.com
—————————————————————————————————–
Play İstanbul Müzik Eğitim Ve Danısmanlığı

Adres: Cafer ağa Mah. Kadıköy – İSTANBUL
Telefon : (0 533) 579 39 30
Web: http://www.playistanbul.com/index.html
——————————————————————————————————
Mim Sanat Merkezi
Adres: Moda Cd. No:60, Kat:2-3, Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 449 20 45
Faks: 0216 449 20 46
E-posta: mimsanat@mimsanat.org
Web: www.mimsanat.org
——————————————————————————————————
Mavi Nota Muzik Kulübü
Telefon : 0212 570 11 83
GSM : 0542 311 94 95
Adres : Ebuziya Caddesi. Mustafa Bey İş Hanı. No : 8 Kat 3 Daire 11 Bakırköy, İstanbul
Web :http://www.gitarbasgitarbateridersi.com/

Basgitar dersi
Kadıköy Gitar Dersi,Söğütlü Çeşme Gitar Dersi,Moda Gitar Dersi,Kozyatağı Gitar Dersi,Bostancı Gitar Dersi,Ataşehir Gitar Dersi,Küçükyalı Gitar Dersi,Göztepe Gitar Dersi,Bakırköy Gitar Dersi,Adatepe Gitar dersi,AltınTepe Gitar Dersi,Koşuyolu Gitar Dersi,Acıbadem Gitar Dersi,Bağlarbaşı Gitar Dersi,Ümraniye Gitar Dersi,Doğancılar Gitar Dersi,Fenerbahçe Gitar Kursu,Fenerbahçe Gitar Dersi,Şenesevler Gitar Dersi
——————————————————————————————————
İstanbul Bateri dersi
Kadıköy Bateri Dersi,Söğütlü Çeşme Bateri Dersi,Moda Bateri Dersi,Kozyatağı Bateri Dersi,Bostancı Bateri Dersi,Ataşehir Bateri Dersi,Küçükyalı Bateri Dersi,Göztepe Bateri Dersi,Bakırköy Bateri Dersi,Adatepe Bateri dersi,AltınTepe Bateri Dersi,Koşuyolu Bateri Dersi,Acıbadem Bateri Dersi,Bağlarbaşı Bateri Dersi,Ümraniye Bateri Dersi,Doğancılar Bateri Dersi,Fenerbahçe Bateri Kursu,Fenerbahçe Bateri Dersi,Şenesevler Bateri Dersi