Bateri  Kökü Fransızca’dan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritim tutmaya  ve tempo tutmaya yarar.Çoğunluğun düşündüğü gibi bateri (davul) çok hızlı olmaktan ibaret değildir. Denge ve akıcılık gerekir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, double paradidle, üçlemeler, altılamalar gibi el teknikleri, dörtlük ritmin üzerine dörtlük, sekizlik, onaltılık kick vuruşları gibi sağ ayak teknikleri (eğer twin pedal tercih edilirse sol ayak için de aynı egzersizler uygulanabilir), hi-hat ile dörtlük,sekizlik,onaltılık saymak gibi sol ayak teknikleri ve tabiki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır. Bu müzik aleti müzik kulağı gerektirir. Fakat müzik kulağınız çok iyi değilse bu enstrümanı notalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. İnanılmaz aksak eserler mevcuttur ve bunun için şunlar gerekir; Müzik Kulağı, Düzenli Alıştırma, Denge. Bunlardan hiçbiri olmaz ise ve sadece çok hızlıysanız hiçbir işinize yaramaz…

Standart bir bateri parçaları , genelikle 5 parça davul ve 3 parça zilden oluşur. Davullar tom 1 (high tom), tom 2 (mid tom) floor tom (low tom), trampet (snare) ve pes davul (cross, kick, bass drum) dan ve crash, hi-hat, ride 3 lü zil takımından oluşur. Bu standartların dışında davula mid tomun yüzey alanına oranlı (örneğin 10′ se 8′, 12′ se 10′) lık bir mid tom, ayrıca floor tomun yüzeyine oranlı (örneğin 14′ se 16′, 16′ se 18′) bir floor tom daha eklenebilir. Davul kitleri tamamen kişinin isteğiyle düzenleneblir. Darbuka dahi ekleyen davulcular mevcuttur. Bununla beraber, zil seçenekleri de yeni crashler, splashler, chinalar, raw ve cow beller, sentez ziller olan ride-crash, splash-china, splash-crash, vb. eklentilerle çoğaltılabilir.

Bateride davulların dışında aksamlar da mevcuttur. Zilleri sabitlemek için stand adı verilen sehpalar kullanılır. Bunlar genellikle T ve normal sehpalar olarak ikiye ayrılır. Rok standler ise üzerinden birde çok T sehpa bulundurabilen geniç köprü şeklindeki aksamlardır. Ayrıca kick davulunu kullanmak için single ve twin pedalar mevcuttur.

Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.

Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri, 5A baget ve 5B  baget dir.

Dünyanın en iyi bateristleri arasında

Mike Portnoy,

Dave Lombardo,

Dave Weckl,

Neil Peart,

John Bonham,

Steve Gadd,

Lars Ulrich

bulunur.

Akustik davul üzerinde çalarken metal baget kullanılması birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez. Bu zararlar elbette ki ekipmana verilecek zarardır. Ancak eğer davulcu padde çalışacaksa normal bagetin yanında metal baget tavsiye edilir. Zira bu ağır bagetle çalışan davulcunun elleri ve bilekleri güçlenecek, daha sonra normal bagete geçtiğinde daha hızlı çalabilecektir.

Bateri Dersleri:

Bateri dersi alarak kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz.Bu yüzden Bateriı bu konuda iyi olan kişilerden ve nota ile ögrenerek çalmanızı önreriyorum.İstanbulda Bateri derslerini bu sayfanın yorum bölümüne eklenecek adresler vasıtası ile bulabilirsiniz.

Adalar Bateri dersleri,Avcılar Bateri dersleri,Bahçelievler Bateri dersleri,Bakırköy Bateri dersleri,Bağcılar Bateri dersleri,Bayrampaşa Bateri dersleri,Beşiktaş Bateri dersleri,Beykoz Bateri dersleri,Beyoğlu Bateri dersleri,Eminönü Bateri dersleri,Eyüp Bateri dersleri,Fatih Bateri dersleri, Gaziosmanpaşa Bateri dersleri, Güngören Bateri dersleri, Kadıköy Bateri dersleri, Kağıthane Bateri dersleri, Kartal Bateri dersleri, Kocasinan Bateri dersleri, Küçükçekmece Bateri dersleri, Maltepe Bateri dersleri, Pendik Bateri dersleri, Sarıyer Bateri dersleri, Sultanbeyli Bateri dersleri, Şişli Bateri dersleri, Tuzla Bateri dersleri, Ümraniye Bateri dersleri, Üsküdar Bateri dersleri, Zeytinburnu Bateri dersleri, Büyükçekmece Bateri dersleri, Çatalca Bateri dersleri, Silivri Bateri dersleri ,Şile Bateri dersleri.

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bateri

www.metallica.com

http://www.principia.edu/users/stl/departments/webdesign/2011/James_Jarvis/page2.html